Jak správně vybrat obklad a dlažbu do koupelny

Před samotným výběrem obkladů či dlažeb byste si měli zodpovědět několik zásadních otázek. Především co se bude obkládat, zátěžovost obkládané plochy a její další údržba. Jiný obklad budete určitě volit do koupelny a jiný do kuchyně. Naopak pro dlažbu v chodbách či halách by hlavní prim měla hrát jejísnadná údržba. Samozřejmě nesmíme opomíjet celkový barevný dojem a vzhled, obklad či dlažba se Vám musí líbit.

Pokud stále váháte nad tím, jaký obklad je pro Vaši novou či rekonstruovanou koupelnou tím pravým, zkuste si nejprve zodpovědět několik zásadních otázek, které Vám při výběru určitě pomohou:

1. Velikost a design koupelny

Velikost a základní charakteristika koupelny je vždy hlavním kritériem pro výběr obkladu. Měli byste se především zamyslet nad celkovým výsledným designem koupelny – zda chcete koupelnu laděnou do retrostylu, do moderna nebo aby dýchala tajemnem v egyptském stylu. Důležité jsou určitě také doplňky – budou kovové, dřevěné či skleněné? To vše hraje hlavní a nejdůležitější prim při výběru toho správného obkladu a dlažby.

2. Spotřeba materiálu

Přestože jste si přesně spočítali celkovou spotřebu materiálu, vždy si nechte minimálně 15% reservu na prořezy či případné „ztráty“. V případě potřeby je též možné si dlažbu a obklad uschovat pro případ rozbití. Za několik let se totiž s největší pravděpodobností se stejným materiálem již nesetkáte a ruku na srdce: komu by se chtělo kvůli jedné rozbité obkladačce předělávat celou koupelnu.

3. Nákup obkladu a dlažby

Obklad a dlažbu nakupujte vždy v kamenném obchodě, kde si můžete výslednou koupelnu rovnou i prohlédnout. Pokud totiž v ruce držíte pouze jednu obkladačku či dlaždičku, málokdy si budete moci představit celkový design. Nakupujte takový obklad či dlažbu, který není ve výprodeji, anebo máte jistotu, že v případě potřeby jej budete moci kdykoliv ve stejné barvě i kvalitě dokoupit. Důležité je si samozřejmě také zjistit, zda daný obklad je na skladě, případně, kdy je obchod schopný jej dodat.

4. Tloušťka materiálu

Pokud nakupujete více jak jeden druh odstínu, informujte se vždy u prodejce na tloušťku materiálu a označení barevného odstínu. Její hodnoty jsou sice vždy uvedeny od výrobce, jistota je ale jistota. Aby se Vám potom nestalo, že 2 zdánlivě stejné obklady mají různé tloušťky, které nejdou zkombinovat.

Vlastnosti obkladu a dlažby:

Každý obklad či dlažba má určité vlastnosti, které byste neměly opomíjet. Důležitým parametrem pro výběr je především nasákavost alias poréznost materiálu, jenž také ovlivňuje jeho mrazuvzdornost. Tato vlastnost se vyplatí především při výběru materiálu pro venkovní terasy či místnosti, kde teplota klesne pod 5 stupňů Celsia (sklep, chodby aj.). Optimální hodnota nasákavosti je 0,1 -0,3 %.

Další vlastností, kterou bychom neměly při výběru materiálu opomíjet a to především u dlažby je její odolnost vůči opotřebení alias otěruvzdornost. Glazurované dlaždiče se rozlišují na stupnici PEI od 1 do 5, přičemž 5 značí nejvyšší odolnost. Dlažba s hodnotou PEI 5 snese pak opravdu extrémní zátěž.